Sağlık

32 bin TL’lik kanser ilacı için Yargıtay kararı: SGK şimdi ödeyecek!

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, kanser tedavisinde kullanılan pembrolizumab etken maddesine sahip yaklaşık 32 bin 514 TL değerindeki ilacın bedelinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmasına karar verdi.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 11. İdari Dava Dairesi’nin kanser tedavisinde kullanılan pembrolizumab etken maddesinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması kararına Yargıtay itiraz etti. Ankara 2. ve 23. İdare Mahkemeleri, avukat Ece Sindel Öge’nin başvurusu ile verilen kararın hukuka ve hukuki kararlara uygun olup olmadığı, iptali için bir gerekçe bulunmadığından temyiz başvurusunun reddine karar verdi. Bu kararla kanser hastalarının tedavisinde kullanılması uygun görülen ve tek kür fiyatı 32 bin 514 TL olan akıllı ilacın bedeli SGK tarafından karşılanacak.

Avukat Ece Sindel Öge, kanser tedavisinde kullanılan akıllı ilaçların masraflarının karşılanması için açılan davaların bir kısmının İş Mahkemelerinde, bir kısmının ise İdare Mahkemelerinde incelendiğine dikkat çekti. İdare Mahkemesi’nin bu kararının İş Mahkemeleri için de emsal teşkil edebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu